Jídelníček

První  jídelníček dítěte do 12 měsíců

Kojené dítě

Pouze kojit se doporučuje do 4 měsíců (není třeba podávat další tekutiny např. různé šťávy či čaje), kojení je přirozená výživa a velmi podporuji maminky ve snaze poskytnout svému dítěti mateřské mléko. Strava kojící maminky má být pestrá a vyvážená. Mezi 4.-6. měsícem, v době, kdy je dítě ještě převážně kojeno, je dobré zavádět malá množství příkrmů (stačí několik lžiček). Organismus dítěte si podle posledních výzkumů a doporučení odborné společnosti pro výživu v tomto období lépe poradí s přivyknutím na nové potraviny. Předpokládá se, že toto zvykání - jakési otužování- je důležité pro předcházení rozvoji alergie. Nejdříve nabídněte příkrmy zeleninové, koncem 5. měsíce nebo od začátku 6. měsíce masozeleninové. Lepek - např. trochu obilné kaše (krupicová, vločková) nebo asi 2 dětské sušenky nebo piškoty přidat do mléka nebo ovocného pyré(lze přidat i do odstříkaného mateřského mléka). Do doma vařených zeleninových příkrmu lze přidat jako zavářku trochu dětské krupičky-1 lžičku. Jako poslední dávejte ochutnat několik druhů ovocného pyré.

Podrobný popis podávání a přípravy příkrmů níže - výživa nekojeného dítěte. Kojené děti kromě dávek jídla uvedených v jídelníčku častěji vyžadují ještě noční kojení. Do 1 roku věku jim tyto slastné chvíle dopřejte. Děťátka hledají nejen potravu, ale i kontakt s maminkou a bezpečí.

Nekojené dítě

Pokud množství mléka nestačí na pravidelné přírůstky váhy a výšky a selžou pokusy na podporu kojení, které v ordinaci vysvětlíme (časté kojení 12-15x/den, v mezidobí odstříkávání až 8x/den, dokrmování odstříkaným mateřským mlékem), je nutné podat umělou výživu upraveným kravským mlékem - počáteční mléčnou formulí. V současné době je široká nabídka např. Nutrilon 1, Beba 1 premium, Sunar complex 1, HiPP 1. Pouze počáteční mléko dostává kojenec do konce 4. měsíce. Při přípravě mléka se používá do 1 roku kojenecká převařená voda.

Od začátku 5. měsíce zavádíme příkrmy. Příkrm se podává lžičkou. Začíná se se zeleninovým jednodruhovým pyré (mrkev, brokolice, brambor). Použít lze jednodruhové hotové zeleninové příkrmy (např. Hipp První brambory, První karotka, Sunárek zeleninový příkrm brokolice, Sunárek zeleninový příkrm kukuřice s bramborami, Hami první lžička) nebo zeleninu povařit, rozmixovat v převařené kojenecké vodě (nesolit, nesladit, před použitím přidat 2 kapky olivového oleje). Zeleninový příkm začněte podávat před kojením nebo podáním mléčné formule. Lžičku se snažte umístit do druhé poloviny jazyka, kde reflex polykací pomůže při nácviku polykání příkrmu. Některé děti snědí příkm napoprvé, jiné mnohokrát odmítají. Není problém týden i déle podávat jen několik lžiček a dokojit nebo dopít mlékem. Když zvládne dítě jeden druh zeleniny a nemá alergické projevy, např. vyrážku, zkusíme po 2-3 dnech samostatně další. Teprve poté podáme současně. Hotové příkrmy průmyslově zaváděné mají optimální složení podle věku dítěte uváděného na etiketě. Večer přidáme kaši, je velký výběr rýžových, kukuřičných a obilných kaší. Oproti dřívějším doporučením je vhodné podat i kaše s obsahem lepku kojencům mezi 4 - 6. měsícem, nejlépe v době dokud jsou ještě alespoň částečně kojeni.

Koncem 5. měsíce nebo od začátku 6. měsíce přidáváme do doma připraveného zelenového pyré 20 g namletého libového masa (telecí, krůtí, králičí, jehněčí, hovězí, kůřecí, rybí - treska, libové vepřové).

Jednou týdně je maso nahrazeno 1/2 -1 vařeným vejcem - podle posledních doporučení celé vejce i s bílkem. Ovocný příkrm. První pokusy nejlépe s teplem ošetřeným ovocem ; buď lze využít hotové ovocné přesnídávky nebo např. jablko nebo hrušku rozvařené nebo uvařené v páře. Vhodné ovoce - hruška, sladká jablka, meloun, švestky, mirabelky,meruňky,broskve,borůvky,sladké třešňě, banán, vinné hrozny. Vždy důsledně bez pecek a jader - možnost vdechnutí!

Od začátku 7. měsíce přidáme do doma připravené zeleninové polévky 35 g masa až 6x týdně + 1x týdně celé uvařené vejce. Do polévky k zelenině přidáváme rýži, vločky, krupičku a těstoviny. Od 7. měsíce lze použít mléka pokračovací (Nutrilon 2, Beba 2 premium, Sunar complex 2). Od začátku 7.měsíce zavádíme do stravy neodtučněné jogurty s např. Activia. Nepodáváme tvaroh (vysoký obsah bílkovin) a Lipánky (vysoký obsah tuku).

Od začátku 9.měsíce ve stravě ponecháváme už menší kousky, rozmačkáme vidličkou nebo nemixujeme zcela. Ponechte 3 mléčné dávky za den - asi 750 ml mléka (včetně kaše a jogurtu). Snažte se o pestrost příkrmů (např. nepodávat dlouhodobě jen jeden zeleninový příkrm s vysokým obsahem karotky - vede k oranžovému zabarvení kůže, zvl. je vidět na nosíčku, dlaních).

Od začátku 10.měsíce můžeme nabídnout dítěti, aby si dávalo do pusinky malé kousky jídla. Vhodné jsou malé kousky měkkého ovoce (banány,hrušky,meruňky,švestky) nebo vařené zeleniny (brambory, mrkev). Lze použít rohlík, dětské sušenky (Sunarka), chléb. Podávané kousky nemají být větší než plod třešně. Nikdy nepodáváme tvrdé kousky jídla (jádra ořechů, rybíz,nevařená mrkev, popcorn, buráky..). Kojené děti potřebují obvykle delší dobu než si přivyknou kouskům jídla. Mějte trpělivost.

Tekutiny

Pokud kojíte, není potřeba prvních 4-6 měsíců žádnou tekutinu navíc dodávat. Po zavedení příkrmů 150 -250 ml vody navíc za den. Nejlépe je dávat pít neslazenou převařenou kojeneckou vodu. Lze využít i dětské bylinkové a ovocné čaje nebo ovocné nápoje bez přídavků cukru (např. Hami hrozny s jablkem). Celkový příjem tekutiny - včetně mléka, polévek je ve věku dítěte 6-12 měsíců asi 130 ml na den a kilogram hmotnosti (zhruba kolem 1000 ml/den).

 

Doporučení upraveny 2011- 2012 - jsou zde zahrnuty změny oproti jiným jídelníčkům, které můžete najít na internetu a neodpovídají již nejnovějším doporučením pro výživu a alergii. Zvláště výlučné kojení je doporučováno skutečně jen do 4 měsíců a velký důraz se klade na včasné zavádění příkrmů do stravy kojence - jak je uvedeno výše. Toto doporučení je v souladu s doporučením Americké akademie pediatrie a nutriční komise evropské ESPGHAN - společnost pro výživu v Evropě.


https://www.email.cz/download/i/duGqm-IPDEmNlVqEVdHIPUhJ3NmMPO1lT9KNgC-f2L3eXbq_GG7SvFiPIhFkGy6dQac6KU0/Jak_nau%C4%8Dit_d%C4%9Bti_l%C3%A9pe_j%C3%ADst.pdf

https://www.modrykonik.cz/zavadeni-detskych-prikrmu/